Rodzaje powikłań próchnicy i braku higieny jamy ustnej
Stan próchnicy bywa często bagatelizowanym problemem. Niejako brak lub też niedostatki w higienie jamy ustnej są powszechnie tolerowane i powszechnie nie jest krytykowany stan czyjegoś uzębienia – no pod warunkiem, że ubytki lub zaniedbania nie są rażące. W Polsce się to już zmienia i swoista kultura higieny jamy ustnej się pozytywnie rozwija. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia populacyjnego i to niewyłącznie zajmując się tematem stomatologii. Próchnica dawać może liczne poważne, ogólnoustrojowe powikłania, o których zawsze trzeba pamiętać.
Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.
Przeczytaj również: Jak wygląda depilacja laserowa?
Jakie są najczęstsze powikłania próchnicy zębów?
Są to wszelkie stany zapalne, które szerzą się przez ciągłość lub też drogą krwionośną:
- zapalenia zatok,
- zapalenia przyzębia,
- parodontoza,
- zapalenia ślinianek,
- ropnie przywierzchołkowe,
- ropnie dziąseł,
- infekcyjne zapalenie wsierdzia,
- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej,
- posocznica,
- zakażenie protez naczyniowych,
- promienica,
- zapalenia węzłów chłonnych.
- zapalenia kości: szczęki i żuchwy,
Jest to część z powikłań próchnicy zębów. Jak widać, mogą one mieć niekiedy bardzo poważne następstwa. Higiena, regularne przeglądy i leczenie stomatologiczne próchnicy mają olbrzymie znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Nie można absolutnie zaniedbywać znaczenia regularnej profilaktyki stomatologicznej.
Dlaczego należy leczyć zęby?
Leczenie stomatologiczne jest obligatoryjne w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie zabiegów. Szczególnie tyczy się to operacji naczyniowych, czy to klasycznych operacji tętniaków metodami otwartymi, czy też wewnątrznaczyniowym leczeniem z wykorzystaniem stentgraftów. Oprócz tego, żadna operacja kardiochirurgiczna nie może się odbyć, o ile pacjent nie ma śladów próchnicy – podobnie z bypassami i wszczepianiem zastawek (klasycznie oraz TAVI lub TABI). Ryzyko wynika głównie z obecności w jamie ustnej paciorkowców, głównie z grupy Streptococcus viridans, które najczęściej odpowiadają za zakażenia protez naczyniowych, sztucznych zastawek. Jeśli stomatolog stwierdzi zmiany próchnicze, to żaden pacjent z aktywną próchnicą nie zostanie również zakwalifikowany do przeszczepu narządowego lub chemioterapii. Te metody leczenia doprowadzają do zahamowania funkcji układu odpornościowego, co w dłużej perspektywie doprowadzić może do bardzo poważnych powikłań próchnicy, które to w tej grupie chorych występują o wiele częściej.
Gdzie najlepiej leczyć zęby?
Najkorzystniej jest oczywiście leczyć zęby w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych. Profesjonalny stomatolog oceni dokładnie stan uzębienia, poinstruuje na temat koniecznej profilaktyk i udzieli szczegółowych informacji na temat ewentualnego leczenia lub działań profilaktycznych. Wizyta u dentysta jest więc konieczna nie tylko ze względu na zęby, ale i na całościowy dobrostan zdrowotny.
Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.
Jeśli interesuje ciebie tematyka zdrowia?
Możliwe że polubisz inne strony i artykuły, które poruszają tematykę zdrowia w tym zdrowia zębów! Dla wszystkich zainteresowanych polecamy zerknąć na strony zajmujące się implantologią: