Bez kategorii

Stan psychiczny więźniów poważnym problemem – gdzie szukać pomocy?

Chociaż więzienie może wydawać się dla większości ludzi odległym tematem. Prawda jest taka, że liczba więźniów w Polsce i innych krajach na całym świecie stale rośnie. Ponad połowa więźniów zmaga się z problemem zaburzenia zdrowia psychicznego. Przy czym równocześnie, państwowe szpitale psychiatryczne wciąż są zamykane. Ponadto usługi w zakresie zdrowia psychicznego często pozostają finansowo poza zasięgiem wielu osób – stąd liczba ta może wzrosnąć. Co więcej, samo więzienie może zaostrzyć istniejące już wcześniej problemy związane ze zdrowiem psychicznym. To samo może stworzyć nowe wyzwania dla zdrowia psychicznego u tych, którzy nigdy ich nie doświadczyli.

Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.

Przeczytaj również: Jak wygląda depilacja laserowa?

Co jest problemem więziennictwa?

Więzienia są zobowiązane do zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej dla więźniów, ale jakość tej opieki jest bardzo różna. Często więzienna opieka zdrowotna koncentruje się na stabilizacji, a nie na leczeniu więźniów. Osoba doświadczająca halucynacji lub psychozy może przyjmować leki kontrolujące najpoważniejsze objawy, ale osoby z:

  • problemami lękowymi,
  • depresją,
  • stresem pourazowym,
  • innymi stanami psychicznymi, które nie powodują radykalnych zmian w zachowaniu,

mogą nie być leczone. Więźniowie rzadko, jeśli w ogóle, otrzymują terapię lub kompleksowe leczenie. Problemy ze zdrowiem psychicznym, które wcześniej były kontrolowane za pomocą leków i terapii, mogą się znacznie pogorszyć podczas uwięzienia.

Problemem jest samo więzienie i trauma

Nawet dla najbardziej zatwardziałych przestępców więzienie może być przerażającym miejscem. Ogromna ilość więźniów jest wykorzystywanych seksualnie każdego roku, a napaści, bójki i inne akty przemocy są powszechnym zjawiskiem w więziennej codzienności. Ale przemoc nie ogranicza się do więźniów… Strażnicy więzienni pracują w środowisku o dużym stresie, które może zwiększyć ich skłonność do przemocy. Mając niewielką nadzieję na zgłoszenie nadużycia przez strażników, niektórzy więźniowie mogą znosić obelgi słowne, groźby fizycznej przemocy, a nawet poważne ataki. Ten ciągły klimat traumy może wywoływać lęki, depresję, fobie i inne stany wśród więźniów, którzy wcześniej nigdy nie mieli poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Brak wsparcia i gdzie szukać pomocy

Więźniowie z definicji są odcięci od reszty społeczeństwa, a ich dostęp do wspierających przyjaciół i rodziny może być ograniczony. W wielu więzieniach wprowadzono politykę mailową zakazującą subskrypcji listów i czasopism. Zasady te mogą wyeliminować zdolność więźniów do komunikowania się i otrzymywania wsparcia od bliskich. Rozmowy telefoniczne z więzienia mogą być kosztowne. Więźniowie z ubogich środowisk mogą mieć rodziny, których nie stać na pokrycie kosztów połączeń.

Jednak już po wyjściu – nie muszą być sami. Do pomocy czekają specjaliści, którzy w dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie są łatwiej dostępni niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.

Jeśli interesuje ciebie tematyka zdrowia?

Możliwe że polubisz inne strony i artykuły, które poruszają tematykę zdrowia w tym zdrowia zębów! Dla wszystkich zainteresowanych polecamy zerknąć na strony zajmujące się implantologią:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *