Bez kategorii

Leczenie uzależnień – dlaczego i kto powinien poddać się terapii?

Uzależnienie czyli inaczej nałóg dotyka bardzo wiele osób i może objawiać się na różne sposoby. Jak rozpocząć leczenie? Uzależnić można się zarówno od czynności – hazard, gry komputerowe- jak i konkretnej substancji takiej jak alkohol lub narkotyki czy leki. Życie z uzależnieniem jest bardzo trudne i z czasem destrukcyjne dla umysłu czy całego organizmu. Dodatkowo w krzywdzący sposób wpływa to na bliskich i całe otoczenie. Dlatego podjęcie właściwej terapii wydaje się być jedynym rozsądnym wyjściem.

Rozpocznij leczenie uzależnienia, a tym samym zadbasz o swoje samopoczucie i zdrowie. Tak samo, jak w przypadku problemów z brakiem w uzębieniu. Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.

Przeczytaj również: Jak wygląda depilacja laserowa?

Samodzielna próba walki z nałogiem – małe szanse powodzenia

Bez względu na to czy dana osoba dotknięta jest uzależnieniem od alkoholu czy hazardu dość ciężko będzie jej uporać się na własną rękę z całym problemem. A to, dlatego że nałóg jest zazwyczaj na tyle silny, że zmienia psychikę, myślenie i obezwładnia. Chory bo tak należy nazwać osobę uzależnioną czuje ciągły przymus sięgania po konkretne środki lub substancje. Nawet, gdy chwilowo uda mu się opanować sytuację, problem powraca. Potrzebne jest specjalistyczne leczenie!

Oczywiście nawet podczas terapii należy pracować samodzielnie nad swoim zdrowiem co oznacza przede wszystkim, iż należy:

  1. zaakceptować problem
  2. zrozumieć własne zachowanie i stan
  3. przerwać iluzję
  4. uwierzyć, że jest się alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą – osobą uzależnioną, która potrzebuje pomocy

Jak może pomóc leczenie?

Profesjonalne zajęcia terapeutyczne, które prowadzone są przez wiele ośrodków leczniczych dają szereg korzyści i stanowią ogromną pomoc dla każdego uzależnionego. Taka terapia uzależnień składa się zazwyczaj z określonej liczby zajęć grupowych lub spotkań indywidualnych, które są kolejnymi krokami w powrocie do zdrowia. Uzależnienie jest zaprzeczeniem i iluzją, w której żyje każdy chory. Podczas terapii może on zrozumieć skalę problemu, a także nauczyć się radzić sobie ze swoim nałogiem. Wykwalifikowani w określonym kierunku terapeuci, a często także osoby, które same wyszły z konkretnego nałogu motywują pacjenta to podjęcia walki o swoje zdrowie, życie i relacje z bliskimi. Często bowiem w wyniku uzależnienia pogarsza się stan zdrowia, psychiki, ale burzą się także kontakty z rodziną czy przyjaciółmi. Dobrze dobrane leczenie pomaga odbudować swoje życie i rozpocząć nowy etap w trzeźwości.

Rodzaje terapii i do kogo są skierowane

Istnieją dwa główne rodzaje terapii uzależnień, a mianowicie jest to terapia grupowa lub indywidualna. Oba warianty różnią się od siebie formą przeprowadzania zajęć i nie tylko. Zarówno w jednej jak i drugiej opcji może skorzystać w zasadzie każdy pacjent, który pragnie zerwać z nałogiem, ale także i osoby współuzależnione. To jaka forma okaże się lepsza w danym przypadku może ocenić terapeuta, a także sam pacjent. Oczywiście jeśli lekarz zaleci terapię grupową, ale chory nie jest jeszcze gotowy na otworzenie się przed innymi może na początku uczęszczać na zajęcia indywidualne, a dopiero później przenieść się na grupowe. Właściwa terapia uzależnień dopasowana do problemu i danej sytuacji pozwala osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia.

Rozpocznij leczenie uzależnienia, a tym samym zadbasz o swoje samopoczucie i zdrowie. Tak samo, jak w przypadku problemów z brakiem w uzębieniu. Jeśli chcesz przywrócić zdrowy uśmiech, umów się na wizytę do kliniki, która specjalizuje się w implantologii i protetyce.

Jeśli interesuje ciebie tematyka zdrowia?

Możliwe że polubisz inne strony i artykuły, które poruszają tematykę zdrowia w tym zdrowia zębów! Dla wszystkich zainteresowanych polecamy zerknąć na strony zajmujące się implantologią:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *